Зареждане ...

Каране при екстремни темперетури"за"и "против"

"Не питай старило, питай патило!"
Автор на темата
tpeshov
Чирак в занаята
Чирак в занаята
Теми: 12

Каране при екстремни темперетури"за"и "против"

Мнениеот tpeshov » 25 ное 2014, 17:38

Здравейте колеги!
Снощи след работа с едно приятелче решихме да направим едно нощно каране.Тръгнахме в 19,30 при темперетура -2градуса. Чувствах се в чудесна кондиция.Започнахме с умерено темпо и пулс около 130.Бяхме добре екипирани,само очите ни се виждаха.Не усещахме никакъв студ.След около един час каране забелязах,че дори и при неголямо усилие пулса скача необичайно много.Темперетурата беше паднала на минус четири.Колкото по-дълго карахме,толкова повече ни се вдигаше пулса(при колегата този момент настъпи малко по-късно.Той е много по-млад и по-трениран)Благодарение на добрата екипировка се прибрахме без да сме измръзнали,дори и пръстите на краката ми бяха топли,но и двамата с много повишен пулс.Ако бях сам щях да го отдам на моментна лоша форма на организма или начало на простудно заболяване.Днес се чувствам чудесно и не съм болен.Та въпросът ми е дали това се дължи на вдишвания студен въздух и до какви темперетури е разумно да се кара.Дали не прекалихме-три часа без почивка на минус два до минус четири(изминали сме 73 км с 500 денивелация)Ниската средна по равно се дължи на това,че се уплашихме от високия пулс.Иначе нямаше никаква мускулна умора или задъхване.И има ли някаква граница между здравословно и екстремно каране?

Потребителски аватар
Randonneur
Мъдрец
Мъдрец
Теми: 180

Re: Каране при екстремни темперетури"за"и "против"

Мнениеот Randonneur » 25 ное 2014, 17:56

tpeshov написа:Здравейте колеги!
Снощи след работа с едно приятелче решихме да направим едно нощно каране.Тръгнахме в 19,30 при темперетура -2градуса. Чувствах се в чудесна кондиция.Започнахме с умерено темпо и пулс около 130.Бяхме добре екипирани,само очите ни се виждаха.Не усещахме никакъв студ.След около един час каране забелязах,че дори и при неголямо усилие пулса скача необичайно много.Темперетурата беше паднала на минус четири.Колкото по-дълго карахме,толкова повече ни се вдигаше пулса(при колегата този момент настъпи малко по-късно.Той е много по-млад и по-трениран)Благодарение на добрата екипировка се прибрахме без да сме измръзнали,дори и пръстите на краката ми бяха топли,но и двамата с много повишен пулс.Ако бях сам щях да го отдам на моментна лоша форма на организма или начало на простудно заболяване.Днес се чувствам чудесно и не съм болен.Та въпросът ми е дали това се дължи на вдишвания студен въздух и до какви темперетури е разумно да се кара.Дали не прекалихме-три часа без почивка на минус два до минус четири(изминали сме 73 км с 500 денивелация)Ниската средна по равно се дължи на това,че се уплашихме от високия пулс.Иначе нямаше никаква мускулна умора или задъхване.И има ли някаква граница между здравословно и екстремно каране?

Казано накратко: няма тук граници, екстремното каране е и здравословно. Ако има граница, тя е между разумното и неразумното, и се определя от степента на тренираност и екипировката. Разликата между зимното и лятното каране е, че през зимата удвояваш километрите - ако си карал 70, брой ги за 140 при летни условия. Иначе има две концепции за зимна подготовка. Единият лагер върти тренажори, другият - слага калници, дебели ръкавици и малко винце в бидончето /то не замръзва и повдига настроението... :) /
SVS & BWN Organizer, RAAM'2010 Crew, RAAM'2011 Team; BMB'2000; LEL'2001; RM'2004; SBS'2005; GBR'2009; Transdanubie 2013; MGM'2013; 1001Miglia'08,12,16; Al-Andalus 2018; PBP'03,07,11,15,19; 14xSVS 2001-2020; 30(!)х1200+ Finisher

Автор на темата
tpeshov
Чирак в занаята
Чирак в занаята

Мнениеот tpeshov » 25 ное 2014, 18:05

С две думи,докато няма сняг и лед на пътя да свля пулсомера и да си налея винце? :lol: Но в този случай бидончето ми се струва мооого мъничко.Май ще ми трябва кемълбек :lol:

Потребителски аватар
Fixt00l
Сукалче
Сукалче
Теми: 0

Мнениеот Fixt00l » 25 ное 2014, 19:06

Най-важното, особено при зимно каране, е разгрявка, поне 15 минути.В Youtube има куп варианти - от обикновено раздвижване до йога.На мен невероятно много ми помага това https://www.youtube.com/watch?v=P4oK--Q9Qzs . И преди бревет също върши чудна работа.Никакво претупване ! И ветроустойчива екипировка, защото се измръзва неусетно, със седмици, и резултатите може да те цапнат и след години.Това ми го каза ортопедът - аз си научих урока по трудния начин.

Потребителски аватар
Randonneur
Мъдрец
Мъдрец
Теми: 180

Мнениеот Randonneur » 25 ное 2014, 20:56

tpeshov написа:С две думи,докато няма сняг и лед на пътя да свля пулсомера и да си налея винце? :lol: Но в този случай бидончето ми се струва мооого мъничко.Май ще ми трябва кемълбек :lol:

Пулсомера не го сваляй! Точно през зимата се тренира не на скорост, а на пулс. :!:
Сняг и лед да има - също е полезно: упражняват се рефлексите... и мекото приземяване... :lol:
SVS & BWN Organizer, RAAM'2010 Crew, RAAM'2011 Team; BMB'2000; LEL'2001; RM'2004; SBS'2005; GBR'2009; Transdanubie 2013; MGM'2013; 1001Miglia'08,12,16; Al-Andalus 2018; PBP'03,07,11,15,19; 14xSVS 2001-2020; 30(!)х1200+ Finisher

Потребителски аватар
Пецата
Прохождащ
Прохождащ
Теми: 2

Мнениеот Пецата » 26 яну 2015, 18:44

Здравейте! :)
Да ви попитам за карането с пулсомер? Аз не гоня някакви тежки карания от рода на средна скорост ,километри... и.т.н излизам и карам за удоволствие и да се подготвям за бреветите! Като човек ,който обича колоезденето как е най добре да се кара и с какъв пулс в какви граници? Малко повече подробности от вас ,ще съм Ви благодарен! Приемам препоръки за карания с пулсомер! :)

Автор на темата
tpeshov
Чирак в занаята
Чирак в занаята

Мнениеот tpeshov » 26 яну 2015, 20:19

От къде да започна?
Имаме максимален пулс.Най-лесно (но не максимално точно) го определяме,като от 220 извадим годините.
След това имаме целеви зони за различни видове тренировка
зона 1 - 60-65% от макс. пулс - спокойно каране, възстановителна тренировка
зона 2 - 65-70% - базова тренировка за издържливост
зона 3 - 70-80% - трениравка аеробни способности
зона 4 - 80-85% - тренировка с достигане на лактатния праг
зона 5 - тренировка анаеробни способности

При различните зони организма изразходва различни ресурси.За бревет подходяща е зона две,а може и зона едно.Това е малко условно,защото на равно натоварването е едно,а на баир друго.

Пример за зоните.Ти си на 46 години.Максимален пулс 220-46=174

Зона 2
174x65%=113
174x70%=122

Зона две при теб е м-у 113 и 122 удара в минута.Когато караш в тази зона ще можеш да караш дълго време без да се претоварваш и организма ще изразходва освен въглехидрати и много голям процент мазнини

Темата е доста сложна,но това е АБ то

Автор на темата
tpeshov
Чирак в занаята
Чирак в занаята

Мнениеот tpeshov » 26 яну 2015, 20:26

Само за пример.
На 40 години съм.Имам завършени два двестакилометрови бревета.На единия средния ми пулс според гармина е 134.Като финиширах бях в състояние да врътна още 100 км без проблем
На другия средния ми пулс е 145.Финиширах много уморен.
(гармина е настроен на автопауза,тоест когато спра и той спира,така,че тези стойности за пулса са отчетени само по време на движение)Сметката показва,че съм се движил в зона три.
На практика съм установил за себе си,че при каране със 130 мога да карам дълго.
Кратки и средни тренировки правя и със пулс над 150,но рядко,например веднъж на две седмици.
Другото са интервалните тренировки.Намирам ги за много полезни и с голямо практическо приложение.Но за това друг път,че стана много писане

Потребителски аватар
Пецата
Прохождащ
Прохождащ
Теми: 2

Мнениеот Пецата » 27 яну 2015, 09:50

Благодаря ти Колега!
Полезно ми беше това което написа за зоните на пулса да се кара! :)
Само искам да те питам ние с теб не се ли запознахме в Сливен на Бревета? Ти не беше ли човека с бизнеса,който имаше пекарна?

Автор на темата
tpeshov
Чирак в занаята
Чирак в занаята

Мнениеот tpeshov » 27 яну 2015, 10:04

Същия,писах ти на лични.А за "бизнеса",самоопределям се като кифладжия :-D

Върни се в “Съвети и екипировка”