Българска федерация по туризъм организира пешеходни маршрути в България и извън страната.

Всеки, който обича планината, е добре дошъл!


 

 

Календарен план на Българска федерация по туризъм за 2018 г.

Изтегли във формат pdf.

№ по ред

ВИД НА ПРОЯВАТА

Възрастова група

Дата

Място на провеждане

 

І.ПЕШЕХОДЕН ТУРИЗЪМ

 

 

 

1

Пешеходен поход  І кат. по НСК и празник  „Свети Атанас – Етрополе 2018”

 

Дев/юн/м/ж

27-28.01.18

Етрополе

2

58- и Национален женски траверс ІІ кат по НСК

Д/ж

01-05.03.18

Разградска  област

3

Курс за инструктори по пешеходен туризъм

Ю/д/м/ж

31.03-08.04.18

По наредба

4

V-ти Нац. пролетен   туристически събор „Тетевен 2018”

Деца/ю/д/м/ж

27-29.04.18

Тетевен

5

16-ти национален и 31 пореден  планински маратон “Алеко- 100 км за 24 часа”  и 50 км за 12 часа

Дев/юн/м/ж

12-13.05.18

Зап. Родопи

6

Скоростно изкачване на 7-те Планински първенци на България

Ю/д/м/ж

20-24.06.18

Върховете -Перелик, Вихрен, Мусала, Руен, Черни връх, Богдан, Ботев

7

Национален планински траверс “По стъпките на Георги Бенковски” ІІІ кат. по НСК

Ю/д/м/ж

21-25.05.18

Ср.гора- Стара планина

8

VІІI-ми нац. туристически събор “Да приобщим децата към туризма–Кърджали 2018”

Ю/д/м/ж

21-24.06.18

Кърджали

9

 

Нац.младежка планинска щафета “Родопи – Пирин – Рила” етап „Родопи” ІV кат. по НСК- етап Пирин” ІІІ кат.по НСК-етап „Рила” ІІІ кат.по НСК

Дев/юн/м/ж

01-15.07.18

Родопи – Пирин- Рила

10

Нац. планински  траверс“По последните стъпки на Апостола на Свободата Васил Левски”ІІ кат НСК

Деца/ю/д/м/ж

14-19.07.18

Ср.гора

11

Национален планински траверс “Ком – Емине 2018”

Ю/д/м/ж

20.07-08.08.18
/21.07-09.08.18

Ст. планина

12

28- и нац. преглед на спортно-туристически дисциплини и туристическите сръчности и умения за купата на БФТ и държавни първенства

  • кану слалом тихи води
  • коло рали
  • спортно тур. щафета, пешеходен и коло туризъм

Деца/ю/д/м/ж

31.08-02 .09.18
/07-09-09.18/

Яз.Копринка

13

VII-ми  Национален туристически събор „Златна есен 2018”

Деца/ю/д/м/ж

28 - 30.09.18
/

Етрополе

14

Нац. есенен планински траверс ІV кат. по НСК

Ю/д/м/ж

10-14.10.18

Ст.планина/Родопите/

 

ІІ.СКИ ТУРИЗЪМ

 

 

 

1

Квалификация и  държавно първество по турист. ски рали

Всички възрасти

21-25.02.18
/м.03.18 рез. дата/

х.”Смолянски езера”

2

Нац. ски траверс „Ст.планина  2018„ ІІІ кат. по НСК

Ю/д/м/ж

27.02.-03.03.18

Ст.планина

 

ІІІ.КОЛО ТУРИЗЪМ

 

 

 

 

Зимни стартове на бреветите в Сливен

 

 

 

1

Бревет „Загоре”- 200 км за 13:30 часа  с гостуващи чуждестранни  участници

 

Ю/д/м/ж

13.01.2018
/20.01.2018
/Рез.дата/

Сливен – Твърдица - Казанлък –Загоре – Нова Загора - Сливен

2

Бревет „Странджа” - 200 км за 13:30 часа  с гостуващи чуждестранни  участници

Ю/д/м/ж

10.02.18
/17.02.18 рез.дата/

Сливен- Елхово – с.Странджа– Болярово –Сливен

3

Бревет „Сакар 300” - 300 км за 20 часа с гостуващи чуждестранни  участници

Дев/юн/м/ж

10.02.18
/17.03.18 рез.дата/

Сливен - Тополовград  – Устрем - Свиленград – Мезек – Нова Загора - Сливен

 

Пролетни стартове на бреветите

 

 

 

4

Бревет „Тракийска пролет” - 200 км за 13.30 часа  с гостуващи чуждестранни  участници - откриване на активния сезон

Ю/д/м/ж

24.03.18

Сливен - Кермен – Твърдица - Казанлък – Нова Загора - Сливен

5

Бревети „Исперих 300+200”
300 км за 20:00 часа и 200 км за 13:30 часа
с гостуващи чуждестранни  участници

Ю/д/м/ж

31.03-01.04.18

Исперих- Хотнишки водопад –Исперих; Исперих –Кубрат-Силистра –Исперих

6

Бревети „Варна 200+300”
200 км за 13:30 часа и  300 км за 20 часа
с гостуващи чуждестранни  участници

Ю/д/м/ж

14-15.04.18

Варна- Гроздьово-Мадара- Нови пазар-Варна;
Варна-Ген.Тошево-Агигеа /Румъния/ - Каварна -Варна

7

Бревет „ Резово 400 км“ 400 км  за 27 часа с гостуващи чуждестранни  участници

Ю/д/м/ж

21.04.18

Сливен – Бургас – Созопол - Резово - Сливен

8

Бревет „Исперих 400” - 400 км за 27 часа с гостуващи чуждестранни  участници

Ю/д/м/ж

24.04.18

Исперих – Шумен – Силистра - Русе – Исперих

9

Бревет „Фанари 300 км“ 300 км за 20 часа
с гостуващи чуждестранни  участници

Ю/д/м/ж

05.05.18

Хасково – Фанари/Гърция/ - Хасково

10

Флеш Велочио (сборна точка – Триград) – 24 часов отборен коломаратон на 360 км- с гостуващи чуждестранни  участници

Ю/д/м/ж

13-14.05.17

Сборна точка - Триград

 

Международна седмица на предизвикателството „Нобел” с гостуващи чуждестранни участници–Слънчев бряг 12-19.05.2017 – 200, 300, 400, 600 и 1000 км

 

 

 

11

Бревет „Нобел 200”- 200 км за 13:30 часа  с гостуващи чуждестранни  участници

Ю/д/м/ж

12.05.18

Слънчев бряг – Малко Търново –Слънчев бряг

12

Бревети „Нобел 300” 300 км за 20:00 часа
с гостуващи чуждестранни  участници

Ю/д/м/ж

13.05.18

Слънчев бряг – Дюлино-Мадара –Руен- Слънчев бряг

13

Бревети „Нобел 400” 400 км за 27 часа с гостуващи чуждестранни  участници

Ю/д/м/ж

15.05.18

Слънчев бряг-Белослав-Варна-Калиакра- Шабла
- Слънчев бряг

14

Бревет „Нобел 1000” -1000 км за 75 часа нон-стоп с гостуващи чуждестранни  участници

Ю/д/м/ж

17-19.05.18

І-Сл.бряг-Средец- Тополов- град-Сливен/Омега/ -Айтос- Сл.бряг
ІІ-Сл.бряг-Руен-Медвен- Кипилово-Катунище–Карнобат-Сл.бряг
ІІІ- Сл.бряг- Созопол- Резово-Ясна поляна-Сл.бряг

15

Бревет „Нобел 600” - 600 км за 40 часа нон-стоп с гостуващи чуждестранни  участници

Ю/д/м/ж

18-19.05.18

ІІ-Сл.бряг-Руен-Медвен- Кипилово-Катунище–Карнобат-Сл.бряг
ІІІ- Сл.бряг- Созопол- Резово-Ясна поляна-Сл.бряг

16

Флеш Велочио (сборна точка – с.Смилян/ – 24 часов отборен коломаратон на 360 км- с гостуващи чуждестранни  участници

Ю/д/м/ж

25-26.05.18

Сборна точка – с.Смилян/

17

Бревет „Исперих 600” - 600 км за 40 часа  с гостуващи чуждестранни  участници

Ю/д/м/ж

02-03.06.18

Исперих- Бяла - Русе - Силистра-Исперих– Търговище-Шумен-Исперих;

18

Бревети „Шипка 300+200”
300 км за 20 часа и 200 км за 13:30 часа
с гостуващи чуждестранни  участници

Ю/д/м/ж

09-10.06.18

Ст.Загора –Шипка- Троян- Беклемето- Ст.Загора ;
Ст.Загора-Трявна- Габрово- Шипка – Ст.Загора;

19

Скоростно изкачване на вр. „Аида“ /Мечковец/

Ю/д/м/ж

16.06.18

Минерални бани – Хасково

20

Държавен  коло пробег V кат. по НСК

Ю/д/м/ж

16.24.06.18

Източна  България

 

Летни стартове на бреветите

 

 

 

21

Супер бревет „Сливен – Варна – София – Сливен” /SVS/ - 1200 км за 90 часа нон-стоп с гостуващи чуждестранни  участници

Ю/д/м/ж

22-25.06.18

SVS  (Сливен – Варна – София – Сливен)

22

SR 600 „Супер-рандоне Сливен” – Високо планински бревет 600 км с над 10000 м изкачване,
за 60 часа, валиден за званието „Рандоньор 10 000” с гостуващи чуждестранни  участници

Ю/д/м/ж

29.06-01.07.18

Сливен – Карандила – Вратник- Бяла – Твърдица – Елена - Арбанаси – Узана –Шипка – Трявна  – Жеравна – Медвен – Сливен

23

35-и Нац. коло пробег “Стари столици 2018”

Ю/д/м/ж

04-08-07-18

Западна България

24

МТБ - Високопланински коло крос – скоростно изкачване на вр. Ботев

Ю/д/м/ж

14.07.18

Ст.планина

25

Бревети „София 300+200”
300 км за 20 часа и 200 км за 13:30 часа
с гостуващи чуждестранни  участници

Ю/д/м/ж

21-22.07.18

София – Ярема –Костенец –Мухово  –Копривщица-София;
София- Брезник-Гълъбник–Земен-Брезник –София

26

SR 600 „Супер-рандоне” – Високо планински бревет 600 км с 11000 м изкачване,
валиден за званието „Рандоньор 10 000” с гостуващи чуждестранни  участници

Ю/д/м/ж

27-29.07.18

Пловдив - Батак- х.Вихрен – Скребатно - Триград – Смилян – Оряховец – Кръстова гора - Пловдив

27

SR 300 „Супер-рандоне” – Високо планински бревет 300 км с 4100 м изкачване, с гостуващи чуждестранни  участници

Ю/д/м/ж

25.08.18

София -Ярема-Белмекен-Септември-Мухово-София

28

28- и нац. преглед на спортно-туристически дисциплини и туристическите сръчности и умения за купата на БФТ и държавни първенства

  • коло рали

Деца/ю/д/м/ж

31-02 .09.18
/07-09.09.18/

Яз.Копринка

29

“SR 200” „Супер-рандоне” – Високо планински бревет 200 км с 3100 м изкачване, с гостуващи чуждестранни  участници /Приключенско дефиле
/

Ю/д/м/ж

08.09.18

София – Бов – Лакатник – Миланово – Заноге - София

30

Бревет „Студен кладенец” – 200 км за 13:30 часа –Хасково с гостуващи чуждестранни  участници

Ю/д/м/ж

15.09.18

Хасково - Крумовград - Хасково

31

МТБ Двадесет и четири часов планински коломаратон

Ю/д/м/ж

22-23.09.18

с.Мътеница-Средна гора

32

Бревет „Тракийска есен” – 200 км за 13:30 часа  с гостуващи чуждестранни  участници-закриване на активния сезон на коломаратоните – Сливен

Ю/д/м/ж

29.09.18

Сливен- Бяла -Казанлък- Сливен

33

Бревет „Трънски ”- 200 км  за 13:30 часа - София с гостуващи чуждестранни  участници

Ю/д/м/ж

13.10.18

София-Смолча –Годеч –Трън –София

34

Бревет „Сакар 200” – 200 км за 13:30 часа.
Сливен с гостуващи чуждестранни  участници

Ю/д/м/ж

10.11.18
/17.11.18/

Сливен – Роза - Тополовград –  - Сливен

35

Бревет „ Варна, 200 км  за 13:30 часа с гостуващи чуждестранни  участници

Ю/д/м/ж

01.12.18
/08.12.18/

Варна – Добротич –Аспарухово – Старо Оряхово  –Варна

 

ІV.ВОДЕН ТУРИЗЪМ

 

 

 

1

Нац. регата „Осъм 2018”

Ю/д/м/ж

20-22.04.18

р.Осъм

2

Нац. регата „Арда 2018”

Ю/д/м/ж

09-16.06.18

р.Арда и язовирите й

3

Гребна регата  ТИД 63 – етап България

Ю/д/м/ж

11-25.08.18

р.Дунав -България
/Н.село- Силистра/

 

V.ВОДЕН СЛАЛОМ

 

 

 

1

28- и нац. преглед на спортно-туристически дисциплини и туристическите сръчности и умения за купата на БФТ и държавни първенства

  • кану слалом тихи води

Деца/ю/д/м/ж

31.08-02 .09.18
/07-09-09.18/

Яз.Копринка

Забележка: Държавният календарен план на БФТуризъм за 2018 година е утварден с протокол № 8,  решение
№ 1/12.12.2017година.

 

МЕЖДУНАРОДЕН СПОРТЕН КАЛЕНДАР НА БЪЛГАРСКА ФЕДРАЦИЯ ПО ТУРИЗЪМ ЗА 2018 ГОДИНА


по
ред

НАИМЕНОВАНИЕ НА ПРОЯВАТА

Възратови  групи

Дата

Място

1

Регата „Дрина-Сава”

Ю/д/м/ж

05-13.05.18

реките –Дрина и Сава-Сърбия

2

Международен бревет „Ал Андалуз 2 000 км“
2 000 км за 154 часа

Ю/д/м/ж

02-09.06.18

Испания

3

Участие в откриването на международната гребна регата  ТИД 63

Ю/д/м/ж

22-24.06.18

Инголщадт - Германия

4

Международна гребна регата  ТИД 63– етап Германия

Ю/д/м/ж

23-30.06.18

р. Дунав - Инголщадт—Ерлау

5

Международен бревет „Лерида – Леон – Лерида 1200 км“ 1200 км за 90 часа

Ю/д/м/ж

30-06-04.07.18

Лерида – Леон – Лерида
/Испания/

6

Международна гребна регата  ТИД 63 –етап Австрия

Ю/д/м/ж

01-10.07.18

р. Дунав - /Инцел – Хайнбург/

7

Международна гребна регата  ТИД 63– етап Словакия“

Дев/юн/м/ж

11-14.07.18

 р. Дунав- /Братислава- Комарно/

8

Международна гребна регата  ТИД 63– етап Унгария

Дев/юн/м/ж

15-24.07.18

р.Дунав -/Естергом-Мохач/

9

Международен бревет 1450 км за 140 часа с 4 000 метра  сборно изкачване

Дев/юн/м/ж

22-26.07.18

Бормио -Италия

10

Международна гребна регата  ТИД 63– етап Сърбия

Ю/д/м/ж

25.07.18

р.Дунав – /Апатин/

11

Международна гребна регата  ТИД 63– етап Хърватска

Ю/д/м/ж

26-27.07.18

р.Дунав–Хърватска
/Алимач -Вуковар/

12

 

Международна гребна регата  ТИД 63– етап Сърбия

Ю/д/м/ж

28.07-10.08.18

Р Р.Дунав-Сърбия
/Бачка паланка –Бърза паланка

13

Изкачване на вр.Триглав

Дев/юн/м/ж

10-14.08.18

Словенски Алпи- РСловения

14

Изкачване на вр.Тумба

Ю/д/м/ж

18-19.08.18

пл.Беласица-РМакедония

15

Международен бревет „Мадрид – Хихон – Мадрид 1200 км“ 1200 км за 90 часа

Ю/д/м/ж

19-23-08.18

Мадрид – Хихон – Мадрид /Испания/

16

Международна гребна регата  ТИД  63– етап Румъния

Ю/д/м/ж

26.08-06.09.178

р.Дунав -/Дунарени – Черно -море/

17

План. траверс ІІІ кат. по НСК в Дурмитор – изкачване на вр.Боботов кук /Молдовяно/

Ю/д/м/ж

28.08-01.09.17

Карпатите - РРумъния/

18

План. траверс ІІІ кат. по НСК в Дурмитор – изкачване на вр.Боботов кук

Ю/д/м/ж

31.08-05.09.18
/04-09-09.18/

Черна гора-Дурмитор
/Румъния-Молдовяно/

19

Международна подготвителна конференция
ТИД 64

М/ж

04-07.10.18

гр.Лункавита - Румъния

20

Участие в Балканска планинарска среща  -Струмица 2018 с преходи водопади Беласица, Струмска околия –Македония

Ю/д/м/ж

24-25.11.18

Струмица.Македония

Забележка: Международният календарен план на БФТуризъм за 2018 година е утварден с протокол № 8,  решение № 1/12.12.2018 година.